Kapat

Not a member yet? Kayıt ol ve şimdi başla.

lock and key

Hesaba giriş yapın.

Giriş

Şifremi Unuttum

Güvenlik Duvarı

30 May Firewall | Yorumlar

Güvenlik duvarı, firewall‘ un türkçe karşılığı olan ateş duvarı sözcüğünden türetilmiştir. Firewall sistemlerinin görevi, bilgisayar güvenliğini sağlamak amaçlı olduğu için bu sözcük daha çok anlam taşımaktadır.

Bu makalede bilgisayarlar üzerindeki güvenlik duvarı yazılımlarından bahsetmek istiyorum. Şirket bünyesinde donanım üzerine kurulu ortak bir güvenlik duvarınız varsa, daha çok taşınabilir bilgisayarlar için önem taşıyan anti virüs yazılımları ile gelen güvenlik duvarı yazılımları yada işletim sistemi üzerindeki güvenlik duvarı yazılımlarının sisteminizi korumak adına, yeterli olmamakla birlikte güvenliğini sağlanmaktadır. Şirketinizdeki bir bilgisayara bulaşan kötü amaçlı yazılım, kullanıcı şirket içinde ortak güvenlik duvarından yararlanırken eğer local güvenlik duvarı kapalı ise şirket dışındaki farklı ağlarda savunmasız kalacaktır. Bu yüzden windows güvenlik duvarını kapatma ile ilgili bir işlem yapılmaması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Bu konuyu daha kapsamlı bir şekilde incelemek isterseniz, saldırı yöntemleri ile ilgili bir takım kavramlar ve örneklemelerle birlikte Firewall Nedir? adlı makalemize bakabilirsiniz.

Yorum bırakın